Press "Enter" to skip to content

Jak długo buduje się dom?

 

Mówi się, że prawdziwy mężczyzna powinien spłodzić syna, zasadzić drzewa i zbudować dom. O ile do tych dwóch pierwszych czynności nie trzeba angażować zbyt wiele czasu i środków finansowych, o tyle już budowa domu wymaga ich wiele. Budowa domu często jest największym wyzwaniem w życiu, zarówno pod względem poświęconego czasu, jak i przeznaczonych środków. Każdy chciałby, aby przebiegła ona możliwie szybko i tanio, jednakże nie zawsze jest to możliwe. Czas i koszty związane z budową domu zależą od naprawdę wielu czynników i mało kto jest w stanie określić je dokładnie na etapie planowania.

Od czego zależy czas budowy domu?

Jak już zostało wspomniane we wstępie, czas budowy domu zależy od bardzo wielu czynników. Wiele zależy od projektowanego metrażu budynku. Wiadomo, że im większa powierzchnia, tym dłużej trzeba ją stawiać. Kluczowe jest także określenie, czy nowy budynek będzie parterowy, czy będzie posiadał dodatkowe kondygnacje naziemne i podziemne. Budowa piwnicy wiąże się z dodatkowymi robotami ziemnymi, natomiast dodatkowe piętro oznacza kolejne prace murarskie. Wiele zależy od liczebności brygad roboczych, ich doświadczenia, sprzętu, jakim dysponują i umiejętności współpracy z innymi fachowcami znajdującymi się na placu budowy.

Odpowiednie zaplanowanie kluczowych etapów prac ma kolosalne znaczenie, gdyż nieodpowiednia kolejność wykonywania prac może skończyć się wyburzeniami już istniejących elementów i stawianiem ich na nowo. Dlatego warto przed rozpoczęciem stawiania ścian uzgodnić z instalatorami, jakie prace muszą oni wykonać wcześniej. Na etapie planowania kolejnych etapów prac budowlanych bezwzględnie należy pamiętać o tym, że niektórych robót nie można wykonywać w warunkach minusowych temperatur.

Jak powinna wyglądać wzorcowa budowa domu?w trakcie budowy domu

W zależności od funduszu, jakim się dysponuje, wielkości budynku oraz przyjętej technologii budowa domu może trwać jeden, dwa a nawet kilka sezonów. Zdania co do tego, która opcja jest najkorzystniejsza, są podzielone. Najwięcej zwolenników wydaje się mieć teza o dwusezonowym budowaniu domu. W ciągu pierwszego sezonu doprowadza się budynek do stanu surowego zamkniętego, a w kolejnym montuje instalacje i wykańcza wnętrza. Prace rozpoczyna się wówczas wczesną wiosną, zaraz po ustaniu mrozów, gdy temperatura przekroczy 5 stopni Celsjusza.

W takich warunkach można już z powodzeniem prowadzić roboty ziemne i fundamentowe. Kolejnym etapem jest murowanie ścian fundamentowych, wykonanie izolacji i posadzki. Gdy jest już nieco cieplej, ruszają roboty murarskie. Gdy uzyskany zostanie stan surowy otwarty, przychodzi kolej na więźbę dachową. Zrobienie pokrycia przed zimą pozwala na przeprowadzenie robót instalacyjnych podczas mroźnej pory roku wewnątrz budynku. Wiosną pozostaje wykonanie elewacji, wykańczanie pomieszczeń, a także porządkowanie terenu wokół budynku. Prowadzone w ten sposób prace powinny umożliwić wprowadzenie się do budynku po około półtora roku od momentu rozpoczęcia robót.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *