Press "Enter" to skip to content

Jak wybrać odpowiednią moc klimatyzatora?

Zakup klimatyzatora to doskonała inwestycja. W zbyt wysokich temperaturach źle się pracuje, gorzej się śpi i odpoczywa. Jednak zanim dokonamy zakupu, warto dowiedzieć się podstawowych informacji na temat takiego urządzenia. Jak działa? Jaką moc wybrać? O czym pamiętać?

Co daje klimatyzator?

Wybierając na przykład klimatyzatory Rotenso, mamy pewność, że upał nie będzie nam doskwierał. Dzięki parownikowi, skraplaczowi, sprężarce, zaworowi rozprężonemu i wentylatorom powietrze jest ochładzane, a nadmiar ciepła wyprowadzana jest poza pomieszczenie. Klimatyzatory Rotenso mają również niski poziom hałasu, co przeważnie jest największym utrapieniem przy montowaniu domowej klimatyzacji. Dzięki wielofunkcyjności urządzenia nie tylko ochładzamy powietrze w pomieszczeniu, ale również usuwamy z niego zanieczyszczenia.

 

Nie za słaby, nie za mocny

Klimatyzatory Rotenso mają różną moc – w zależności od gabarytów urządzenia. Warto wiedzieć, jaką moc wybrać, aby urządzenie dawało jak najlepsze efekty. W tym celu można skorzystać ze specjalnego programu komputerowego, który dokładnie wyliczy potrzebną moc urządzenia. Można również dokonać własnoręcznych obliczeń. Jeśli moc klimatyzatora będzie zbyt mała, to nie będzie on w stanie odpowiednio schłodzić powietrza, a więc nie spełni swojej funkcji. Jeśli jednak wybierzemy klimatyzatory Rotenso o zbyt dużej mocy, to ich możliwości nie będą w pełni wykorzystane, a przez częste włączanie się i wyłączanie sprężarki, ich trwałość może ulec zmniejszeniu.

 

Na co zwracamy uwagę?

O tym, jaką moc klimatyzatora należy dobrać, w dużej mierze decydują parametry pomieszczenia, w którym ma on zostać ustawiony. Pod uwagę bierze się takie wyznaczniki jak:

  • długość ścian;
  • powierzchnia okien na ścianach;
  • czy zamontowane są rolety lub żaluzje;
  • usytuowanie pomieszczenia;
  • ilość sztucznego oświetlenia, które wytwarza ciepło;
  • zyski ciepła od urządzeń, które podwyższają temperaturę: lodówka, mikrofalówka czy telewizor;
  • liczba osób użytkujących dane pomieszczenie.

 

Ważną informacją jest też to, jakie czynności wykonuje się w danym pomieszczeniu. Jeśli np. klimatyzatory Rotenso mają ochładzać sypialnie członków rodziny, to mogą mieć mniejszą moc niż na przykład te, które mają zmniejszyć temperaturę w salonie połączonym z kuchnią.

Jeśli zależy nam na tym, aby klimatyzatory Rotenso spełniały swoją funkcję, warto zastanowić się nad zakupem klimatyzatora stacjonarnego. Dlaczego? Ponieważ to właśnie ten typ urządzenia można dobrać pod kątem mocy do pomieszczenia – w przypadku klimatyzatorów przenośnych jest to niemożliwe, ponieważ jak nazwa wskazuje, mają one być przenoszone z jednego pomieszczenia do drugiego.

 

Zadbaj o swój klimatyzator

Kiedy już odpowiednia moc zostanie dobrana, to aby móc długo się cieszyć funkcjonalnością urządzenia, koniecznie trzeba pamiętać o regularnych zabiegach takich jak czyszczenie klimatyzacji, odgrzybianie jej. Dzięki temu klimatyzatory Rotenso będą działać bez zarzutu przez długie lata.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *